ZMAJEVE DEČJE IGRE
Međunarodni centar književnosti za decu


44. JUNSKI PROGRAMI

Naš je sada ceo svet
Novi Sad
11 - 15. jun
2001. godine

Junske programe 44. Zmajevih dečjih igara
finansijski su podržali:

MINISTARSTVO KULTURE REPUBLIKE SRBIJE
IZVRŠNI ODBOR SKUPŠTINE GRADA NOVOG SADA
SEKRETARIJAT ZA NAUKU, KULTURU I OBRAZOVANJE
AP VOJVODINE



VELIKI ZMAJEVI

ALBUS, Novi Sad
BAMBI, Požarevac
VITAL, Vrbas
NOVOSADSKA BANKA, Novi Sad
NOVOSADSKA MLEKARA
POTISJE KANJIŽA, Kanjiža

* * *

VOJVOĐANSKA BANKA
generalni pokrovitelj vatrometa


DONATORI
BB Minakva, Novi Sad
Naučni institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Dunav osiguranje, Novi Sad
Hotel Vojvodina, Novi Sad
Agrocoop, Novi Sad
Agrovojvodina-Metalurgija, Novi Sad
Carnex, Vrbas
Aroma, Futog
Mega shop, Novi Sad
Štark, Beograd
Mc Donald's, Novi Sad
GP Budućnost, Novi Sad
Restoran Fontana, Novi Sad
Neoplanta, Novi Sad
Navip, Zemun
Metals banka, Novi Sad
Rubin, Kruševac
Podrum Palić
Merima, Kruševac
PIK Takovo, Gornji Milanovac
IGM Toza Marković, Kikinda
Pagal, Ratkovo
PROGRAM

Ponedeljak       Utorak       Sreda       Četvrtak       Petak



Ponedeljak 11. jun

10.30
Zmajev grob u Sremskoj Kamenici

IL' JE SVEĆA IL' JE IME SVETLO

Zmajeve Svetle grobove govori
Boris Isaković, dramski umetnik


11.00
Amfiteatar Dečjeg sela, Sremska Kamenica

NAŠ JE SADA CEO SVET

Svečano otvaranje Junskih programa 44. Zmajevih dečjih igara
Igre otvara pesnik-domaćin Dragomir Ćulafić.
U programu učestvuju deca Dečjeg sela iz Sremske Kamenice.
Voditelj Slobodan Ninković, glumac

13.00
Gradska kuća, Trg Slobode 1

ALA SU NAM SRCA BLIZU

Prijem za učesnike Junskih programa
44. Zmajevih dečjih igara tradicionalno priređuje
gradonačelnik Novog Sada, Borislav Novaković.
Program će ulepšati novosadski predškolci vrtića Maslačak,
muzičko-ritmičkom igrom Zujalica, koje su pripremile vaspitači
Jasna Ivanović i Ilona Sabo.

16.00
Zmajeve dečje igre, Zmaj Jovina 26

MOJ SVET, ČAROBAN I LEP ...

Internet druženje dece u TELEDOMOVIMA
Bugarske, Rumunije, Moldavije, Madarske, Slovačke,
Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Jugoslavije
sa piscima na 44. Zmajevim dečjim igrama u Novom Sadu.
Teme:
Moj Pinokio (povodom 175 godina od rodenja Karla Kolodija) i
Treba hteti treba smeti, pa da vidiš kud se leti (J. J. Zmaj)
u saradnji sa TELEDOM SAVEZOM JUGOSLAVIJE.

18.00
Galerija Matice srpske, Trg Galerija 1

SVE ŠTO RASTE...

Izložba skulptura i figurina Mire Sandić
Izložbu otvara književnik Grozdana Olujić
Učestvuje gradski dečji hor Zvončići,
pod upravom Olge Živković i Branka Ružičina.

20.00
Klub Prometej, Trg Toze Markovića 11

MA ŠTA MI REČE

Predstavljanje prvog kola sabranih dela Ljubivoja Ršumovića

20.00
Zmajovina ulica, velika scena

MINI TINI MAKSI ŠOU ZMAJEVIH DEČJIH IGARA

Iz muzičke radionice Jovana Adamova
Učestvuju: Katarina Otašević, Sremski Karlovci; Đorde Milanović, Jagodina;
Stefan Nikolić, Bijeljina; Dunja Vujadinović, Novi Sad; Olivera Bukvić, Bački Petrovac;
Dubravka Ćaćić, Golubinci; Sanja Bašić, Sremska Kamenica; Branka Marković, Stara Pazova;
Jasmina Manojlović, Sremska Kamenica; Jelena Dmitrović, Novi Sad;
Željko Grginčević, Petrovaradin; Danijela Todorović, Novi Sad; Žana Prijić, Višnjevac,
Ceca Slavković, Tanja Banjanin, Nataša Bekvalac, Teodora Bojović, Višnja Kulišić, Ratko Kraljević

Pesnički program

Pesnički trio:
Dragomir Ćulafić, Dragan Radulović, Dobrica Erić

Plesne grupe:
Relaks, Temerin; Step in style, Rumenka; City dance, Beočin;
Brankovo kolo, Sremski Karlovci; Partizan 2, Novi Sad;
Ultra dance, Bukovac; Kreativni centar Mostovi, Petrovaradin.

Domaćin i voditelj: Jovan Adamov
Muzički urednik: Marina Adamov Stojadinović
Saradnik na programu: Nataša Adamov

V A T R O M E T



Utorak, 12. jun

10.00
Mala sala Matice srpske, Matice srpske 1

Savetovanje o književnosti za decu na temu
Istorijski procesi i razvojne etape
u srpskoj književnosti za decu XX veka

* * *
Gostovanje pisaca u novosadskim školama

* * *
Zmajovina ulica, velika scena

VIŠE OD IGRE

Program PU Radosno detinjstvo iz Novog Sada.
Učestvuju:
deca vrtića Kolibri, iz grupe vaspitačice Slavice Vukosavljev, sa igrom Plavi voz;
deca vrtića Čuperak, iz grupe vaspitačice Spomenke Kozarov, sa numerom Igramo se;
predškolci vrtića Zlatna ribica, iz grupe vaspitačice Nade Berić, Igrom sa obručima;
vrtić Vendi, najstarije grupe Svetlane Mićunović, predstaviće se pesmom Bole, Bole ne boji se škole;
decu iz Veseljka dovode vaspitačice Nevenka Janjić i Jelica Stanković,
da bi nam odigrala Ja posejah lubenice;
deca vrtića Dunavski cvet, iz grupe Lele Božić i Lidije Barašević,
odigraće nam Ruka u krug, ruka iz kruga;
decu vrtića Kockica iz Sremskih Karlovaca dovela je vaspitačica Maja Borkov
da bi nam se predstavila pesmom Deca su ukras sveta;
decu vrtića Čarolija, vaspitačica Leposava Hengl naučila je pesmu
koja se sastoji od tri slatke reči Ja tebe volim.
Program vodi Nataša Klaić, vaspitačica vrtića Kolibri.

12.00
Biblioteka grada, Dunavska 1

Predstavljanje izdavačke kuće ZVONIK iz Beograda
O knjizi Ivanovo otvaranje Ranka Risojevića govoriće
Voja Marjanović, Ranko Pavlović i Zoran Vučić.

13.00
SPC Vojvodina, Sutjeska 1

TO J' NAŠA MAŠTA
ŠTO IZMIŠLJA SVAŠTA


Izložba likovnih radova dece Jugoslavije
u saradnji sa Centrom za likovno obrazovanje dece i omladine Vojvodine.
U čast nagradenih deca iz predškolske ustanove Radost iz Novih Banovaca
odigraće predstavu Kraljević Marko.
Izložbu otvara Dragomir Ćulafić, nosilac Zmajevog štapa.

17.00
Zmajovina ulica

VAJARSKA RADIONICA
Valerije i Stevana Sigetija

Vajarska radionica

17.00
Zmajovina ulica

SLIKARSKA RADIONICA
Radionicu vodi Mia Stojanović Maksimov
sa učenicima osnovne škole Svetozar Marković Toza iz Novog Sada

18.00
Svečana sala Gradske kuće, Trg slobode 1

POZDRAVI MI SVE NA OVOM SVETU

Poetsko veče gostiju Igara
Dragan Lukić, Enes Kišević, Mira Alečković, Ismet Bekrić,
Dragan Radulović, Jorgos Voiklis, Dobrica Erić,
Vlada Stojiljković, Denko Rangelov, Dragomir Ćulafić,
Bosiljka Pušić, Slobodan Stanišić, ...

uz muzičku pratnju dečjeg tamburaškog orkestra Sićani slavuji,
pod vodstvom prof. Tanasija Jovičića

19.00
Arhiv Vojvodine, Dunavska 35

VELIKO NAGRADNO PUTOVANJE ZA LJUBICU

Izložba slika i objekata Slobodana Jelesijevića
Reč na otvaranju, Jovan Zivlak.
Stihove kazuje Dobrica Erić.

18.30
Zmajovina ulica, velika scena

Javno snimanje emisije za decu
KALEIDOSKOP

(direktan prenos na TVNS 2)

Učestvuju:
Dečji gradski hor Zvončići,
deca iz muzičkih škola iz Sremske Mitrovice, Zrenjanina i Novog Sada,
Bane Krstić i Garavi sokak,
dečji pesnici Pero Zubac, Ljubivoje Ršumović,
deca pesnici Sonja Jašin iz Elemira i Aleksandra Ristovska iz Sremske Mitrovice,
plesne grupe:
Olena iz Sremske Mitrovice, Impuls iz Novog Sada.
Modnu reviju pripremila modni savetnik i kritičar Vesna Karadžić iz Beograda,
a prodavnica Mali poni iz Novog Sada priprema maskenbal
i takmičarsku igru Igrajte sa nama Lego.
Maskota emisije Kale, obradovaće decu nizom iznenadenja.
Reditelj: Olgica Agucić
Producent: Janoš Čala
Urednici: Vesna Vukajlović i Pero Zubac

20.00
Zmajovina ulica, velika scena

ULIČAROLIJE

Baletska škola iz Novog Sada, OŠ Dr Aleksandar Sabovljev - Ečka,
Dečji studio za savremeni pokret Gaudium - Novi Sad,
OŠ Jovan Popović - Novi Sad(City dance studio), Kulturni centar Beočin,
Džez dens studio Impuls, Plesni studio Partizan - Novi Sad,
OŠ Ivo Andrić - Budisava, KUD J. J. Zmaj Sremska Kamenica,
Partizan III - Petrovaradin, Plesna grupa Lily top dance,
Kreativni centar Mostovi - Petrovaradin, OŠ Zdravko Čelar - Čelarevo,
OŠ Jovan Dučić - Petrovaradin, KUD Brankovo kolo - Sremski Karlovci,
Dječja radionica Solettico - Bar i Branka Veselinović, glumica.
Voditelj programa: Loran Prokopić, glumac

22.00

TIHO NOĆI



Sreda, 13. jun

10.00
Mala sala Matice srpske, Matice srpske 1

Savetovanje o književnosti za decu na temu
Istorijski procesi i razvojne etape u srpskoj književnosti za decu XX veka

12.00
Gradska biblioteka, Dunavska 1

Predstavljanje troknjižja sabranih pesama za decu
Mila deco Jovana Jovanovića Zmaja u izboru Stojanke Grozdanov Davidović
objavljenih u izdanju Verzalpressa iz Beograda.
O knjigama govore:
Pero Zubac, Duško Trifunović, Milomir Kragović, Slobodan Joković i priredivač.

17.00
Zmajovina ulica

VAJARSKA RADIONICA
Valerije i Stevana Sigetija

17.00
Zmajovina ulica

SLIKARSKA RADIONICA
Mia Stojanović Maksimov

18.00
Saletla u Dunavskom parku

MUZIČKA RADIONICA ZMAJEVIH IGARA
Dečji festivalski hor iz Požege

19.00
Zmajovina ulica, velika scena

ULIČAROLIJE

Učestvuju:
Zabavište Mali princ, Novi Sad; Baletski studio Balerino, Novi Sad;
Vrtić Dobra vila, Novi Sad; City dance studio, Novi Sad;
Gimnastičko plesni studio Free dance, Novi Sad; Step in style, Rumenka;
Nadaljske zvezdice, Nadalj; Vrtić Pčelica, Šabac; Milica Radulović, Niš;
KUD Karadžić, Loznica; OŠ Nata Jeličić, Drenovac; KUD AMB Grafika, Novi Sad;
KUD Brankovo kolo, Sremski Karlovci; Dečji festivalski hor, Požega;
Aleksandra Pantić, Novi Sad; Iva Rašić, Novi Sad; Umetnički ansambl Čivija, Šabac;
Kreativni centar Mostovi, Petrovaradin; KUD J. J. Zmaj, Sremska Kamenica;
Vrtić Dambo, Subotica; Baletski studio Ludens, Novi Sad; Džez studio Impuls, Novi Sad;
OŠ Jovan Popović, Novi Sad; Tanja Krlić Free dance; Kulturni centar Beočin,
Plesni studio Ultra dance, Novi Sad; Društvo prijatelja dece, Jagodina;
Eko-centar Različak, Bačka Palanka; Tamburaški orkestar Sićani slavuji, Novi Sad.
Voditelj programa: Saša Latinović, glumac



Četvrtak, 14. jun

12.00
Sala Učiteljskog doma, Vojvode Putnika 1

Predstavljanje izdanja Kreativnog centra iz Beograda
Učestvuju:
dr Simeon Marinković, glavni urednik Kreativnog centra
Dejan Begović, urednik Kreativnog centra

17.00
Pozorište mladih, mala scena

KOBOJAGI, DONIJELA ME RODA

monodrama za decu u izvodenju glumca Zijaha Sokolovića

17.00
Zmajovina ulica

VAJARSKA RADIONICA
Valerija i Stevan Sigeti

17.00
Zmajovina ulica

SLIKARSKA RADIONICA
Mia Stojanović Maksimov

17.00
Zmajovina ulica

TRADICIONALNI ŠAHOVSKI MEČ
pesnika i članova dečjeg šahovskog kluba Kapablanka

17.00
Beogradski kej

ZMAJEVI NA ZMAJEVIM IGRAMA

Puštanje papirnih zmajeva članova aerokluba iz Sremske Mitrovice

18.00
Zmajovina ulica

PROMENADNI KONCERT

Muzičko školskog centra Bolero iz Zrenjanina
dirigent prof. Ivan Petrov

19.00 - 20.00
Zmajovina ulica, velika scena

ZVRK
na Zmajevim dečjim igrama

(javno snimanje dečje TV emisije)

Gosti ZVRKA su:
Tanja Hadžialić, plesni studio Marije Odalović, plesna grupa iz Subotice,
Nataša Isakov, studio City dance, osnovna škola iz Bačke Topole, plesni klub Lala,
Duško Trifunović, Tigrice iz Novog Kneževca, Ultra dance iz Bukovca, Pozorište iz kofera.

20.00 - 21.00

Kao gosti Zvrka i Zmajevih dečjih igara nastupaju
deca iz

Kuršumlije učesnici festivala Prolećna pesma 2001

Voditelji: Ljiljana Bandić i Iva Stošić

21.00
Pozorište mladih, mala scena

KOBAJAGI DONIJELA ME RODA

monodrama za odrasle u izvodenju Zijaha Sokolovića



Petak, 15. jun


12.00
Biblioteka grada, Dunavska 1

Predstavljanje knjige Vatromet osećanja Dragice Šreder, pesnika iz dijaspore.
O knjizi govori Milutin Ž. Pavlov.

19.00
Zmajovina ulica, velika scena

ULIČAROLIJE

Dečja plesna grupa iz Kovina, Plesni studio Interplay iz Pančeva,
mjuzikl BRILJANTIN
Umetnički rukovodilac i koreograf Slobodanka Olar

20.30
Koncert grupe

NEVERNE BEBE



PUTUJUĆE POZORIŠTE
ZMAJEVIH DEČJIH IGARA


Vesela šetnja
(kroz stvaralaštvo jugoslovenskih pisaca za decu)

Adaptacija tekstova i režija: Voja Soldatović
Igraju: Anka Popović, Pavle Vujičić i Loran Prokopić

Utorak, 12. juna

9.00 Dečja bolnica u Novom Sadu
10.00 vrtić u Veterniku
11.00 Dom u Veterniku


Sreda , 13. juna

9.00 vrtić u Rumenki
10.00 vrtić u Kisaču
11.30 vrtić u Stepanovićevu

Četvrtak, 14. juni

9.00 vrtić u Sremskoj Kamenici
10.30 vrtić u Petrovaradinu
11.30 vrtić u Sremskim Karlovcima


Petak, 15. juni
9.00 vrtić u Visarionovoj, Novi Sad
10.30 vrtić u Kaću
11.30 vrtić u Budisavi



44. JUNSKE PROGRAME
realizovali su članovi kolektiva Zmajevih dečjih igara:

Dušan ĐURĐEV, Karmela RODIĆ, Dušica MARINOVIĆ,
Milica DONDUR, Jasmina ĆULIBRK i Vesna PAUNOVIĆ.

Saradnici na realizaciji:
Krešimir VLAHEK, Olivera ŠIJAČKI, Aleksandar MIŠKOV, Georgi JOSIFOV,
Milan MILIĆ JAGODINSKI, Nemanja ĐURĐEV, Bela VARGA, Milica DRAGIŠIĆ,
Tanja ANIČIN, Ljubomir ŠIMIĆ, Nikolina ĆULIBRK, Milica BUHA, Željko MEDAR.

Urednik Uličarolija:
Slavoljub ARSENIJEVIĆ

Muzički urednik:
Ferenc KOVAČ

Scenografija:
Link, Just 1, Zmaj

Reditelj programa:
Đorđe DEĐANSKI

Prijem gostiju u hotelu Vojvodina
Matija CVETINIĆ



REALIZACIJU 44. JUNSKIH PROGRAMA POMOGLI SU:

Matica srpska
Galerija Matice srpske
Spomen zbirka Pavla Beljanskog, Novi Sad
Poklon zbirka Rajka Mamuzića, Novi Sad
dr Vera Jovanović i Jovan Dundin
SOS Dečje selo, Sremska Kamenica
Pozorište mladih iz Novog Sada
Sekretarijat za komunalne poslove grada Novog Sada
Predškolska ustanova Radosno detinjstvo, Novi Sad
Gradska biblioteka, Novi Sad
Centar za likovno vaspitanje dece i omladine Vojvodine
SPC Vojvodina, Novi Sad
Štamparija Offset print iz Novog Sada
Cećara Zumbul, Kać
Elektroporcelan, Novi Sad
Graverska radnja Zavrtanik, Novi Sad
Dunav, Novi Sad
Šah klub Kapablanka iz Novog Sada
Društvo učitelja Novog Sada
Arhiv Vojvodine, Novi Sad
Teledom savez Jugoslavije


Oficijelna agencija Igara
Publicita


Zmajeve dečje igre

PROGRAM 43. Zmajevih dečjih igara
design by: INternet Club